شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 

اخبار

نشر تصاویر افراد در شبکه های اجتماعی بدون رضایت صاحب تصویر، چه مجازاتی دارد؟

نشر تصاویر افراد در شبکه های اجتماعی بدون رضایت صاحب تصویر، چه مجازاتی دارد؟

نشر تصاویر افراد در شبکه های اجتماعی بدون رضایت صاحب تصویر، چه مجازاتی دارد؟

 

تمایل غریزی بشر در زیبا بودن، زیبا ساختن و گرفتن تحسین بصری و کلامی اطرافیان(بخصوص در اکثر بانوان) حسی است که از قدیم الایام در تمامی دوره های تاریخی بوده و در عصر حاضر با ایجاد صنعت مد، بیشتر توسعه و پرداخته شده است.

از طرفی با توسعه فن آوری های جدید بخصوص گوشی های امروزی که نقش دوربین، رایانه، وب و ... را یه تنه ایفا می کنند، تمایل روز افزونی در ثبت ثانیه های گذرای عمر را در اکثر ما ترغیب و ترویج نموده است. تا اینجا مدرنیته کج دار و مریض قابل هضم است ولی رنگ قرمز تند و صدای گوشخراش زنگ خطر از اونجایی آرامش ما را بهم می ریزد که این عکس و فیلم های شخصی را در فضای مجازی به اشتراک گذاشته و رفته رفته به بیماریهایی همچون "بیماری سلفی" یا "سرگشتگی لایک و فالو" مبتلا شویم.

در این ابتلا چنان مجنون و نئشه می شویم که رواق حریم خصوصی را بر هر محترم و نامحترمی چار طاق می گشاییم و حال هستند افراد سارق، مغرض یا بیمار احوالی که با نشر صوت، عکس و فیلم های ما در پی برآورده کردن خواسته های مالی، شهوتی و... خود هستند.

به طور مسلم، پیشگیری قبل از وقوع جرم، وظیفه تمامی افراد جامعه است، با این وصف بحمدالله ما در زمره کشورهایی هستیم که قانون گذار ابعاد مختلف جرم توهین و نشر اکاذیب در فضای مجازی همچون جرایم علیه شخصیت معنوی اشخاص، شرط سمت خاص برای مرتکب جرم نشر اکاذیب در قانون، مسکوت بودن مجازات جرم توهین در فضای مجازی و ... را بررسی کرده است و برای این تعرض و تعدی در فضای مجازی، قوانین با صلابتی تدوین نموده تا حریم شخصی و حقوق شهروندی افراد محفوظ و مصون بماند.

بر‌اساس ماده 14 قانون جرایم رایانه‌ای، هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده، محتویات مستهجن را منتشر و توزیع کند، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

در واقع بر اساس این ماده قانونی، هیچ‌کس نمی‌تواند عکس مستهجنی از خود یا دیگران ولو این‌که ایرانی نباشند، منتشر کند و اگر چنین کاری انجام دهد، مجازات خواهد شد.

ماده 16 قانون جرائم رایانه ای: هرکس به وسیله ی سامانه های رایانه ای یا مخابراتی فیلم یا صورت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

ماده 17 قانون جرایم رایانه ای: هرکسی که به وسیله ی سیستم های رایانه ای یا مخابراتی، صوت، تصویر یا فیلم خصوصی و خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایتش منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا هتک حیثیت شود به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

اما علاوه‌بر اینها ، بر‌اساس قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات)، انتشار هر عکسی که به‌نوعی عفت عمومی را جریحه‌دار کند، می‌تواند یک جرم تلقی شده و تحت پیگرد قرار گیرد. بر اساس ماده 638 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375، هرکس در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به‌ عمل حرامی کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از 10 روز تا دو ماه یا 74 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

بر‌اساس این ماده، انتشار عکس در حال شرب خمر، حضور در مجالس لهو و لعب، تظاهر به افعال حرام یا هر عکس و رفتار دیگری که به نوعی عفت عمومی و اخلاق خانوادگی را جریحه‌دار می‌کند از منظر قانونگذار جرم شناخته شده و مستوجب کیفر است. علاوه‌بر این، انتشار هرگونه نوشته یا طرح‌، گراور، نقاشی‌، تصاویر، مطبوعات‌، اعلانات‌، علائم‌، فیلم‌، نوار سینما یا به‌طور کلی هرچیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه‌دار کند نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بر اساس ماده 640 قانون مذکور، مستوجب حبس از سه ماه تا یک سال و جزای‌نقدی از یک میلیون و 500 هزار ریال تا 6 میلیون ریال و تا 74 ضربه ‌شلاق یا به ‌یک‌ یا دو مجازات مذکور خواهد بود.

 

 

 

نگارنده: سبحان کرمی راد

۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.